Očista pečene

silybum-marianum-848753_640Pečeň je najväčším vnútorným orgánom v tele. Pracuje zvyčajne iba na menej ako jednu pätinu celkového výkonu, preto má schopnosť rýchlejšie sa regenerovať. Pečeň je často nazývaná aj čističkou, vďaka svojej funkcii detoxikácie a filtrácie. Každá jedna chemická látka z jedla (konzervanty, éčka, prídavné látky), ktorá je dnes obsiahnutá skoro v každej bežnej potravine, s dostáva do pečene, ktorá ju musí spracovať. Prejedanie, alkohol, lieky, no najmä vyprážané jedlá, mäso a nekvalitné tuky môžu viesť k preťaženiu pečene. Preťažená pečeň nie je schopná efektívne detoxikovať krv a toxíny v nej ostávajú. Medzi príznaky preťaženej pečene patrí únava, slabosť, zvýšená hladina cholesterolu, rôzne kožné ochorenia, ale aj emocionálne prejavy ako netrpezlivosť, frustrácia či hnev. Ako si urobiť očistu tohto dôležitého orgánu?

Detoxikácia pečene stravou

Prvou možnosťou ako môžete svoju pečeň prečistiť a výrazne zosilniť je stravou. Potraviny, ktoré výrazne pečeň zaťažujú by ste mali v období prečistenia obmedziť, prípadne úplne vylúčiť. Patrí medzi nich najmä mäso a mäsové výrobky, nekvalitné tuky, mliečne výrobky, cukor a alkohol.  Naopak do svojho jedálnička si zaraďte potraviny, ktoré vašu pečeň budú vyživovať. Takýmito potravinami sú špalda, raž, zelená zelenina, kyslá kapusta a sója.

Ostropestrec mariánsky

Medzi najsilnejšie bylinky detoxikujúce pečeň patrí rozhodne Ostropestrec mariánsky. Pestrec pochádza z Kanárskych ostrovov, u nás sa dá pestovať ako okrasná rastlina. Dozrieva koncom septembra, kedy sa v plode tvorí látka silymarín, vďaka ktorej je táto bylinka veľmi užitočná. Silymarín, ktorý je ešte silnejším antioxidantom ako vitamíny C a E, chráni pečeňové bunky pred jedovatými látkami vyvolávajúcimi zápal pečene. Silymarín zvyšuje odolnosť bunkovej membrány proti prenikaniu vírusových toxínov a hepatotoxických látok, má regeneračné účinky na pečeňové bunky, čo súvisí s jeho schopnosťou podporovať proteínovu syntézu. Obsahuje aj silybín, silydianín, silychristín, menej je taxifolínu, kvercetínu a kempferolu. Ak sa rozhodnete pre očistu pečene pomocou tejto bylinky, zakúpiť si môžete čaj, olej alebo tinktúru. Pri všetkých troch možnostiach je veľmi dôležité, aby kúra trvala minimálne 6 týždňov.

Citrónová šťava

Ďalšou možnosťou ako dopriať svojej pečeni blahobyt je citrónová šťava. Nakoľko však citrón výrazne ochladzuje, neodporúča sa ľuďom, ktorým býva zima. Ak sa pre ňu aj tak rozhodnete, preferujte obdobie neskorej jari až leta. Citrón podporuje pečeň a žlčník, obsahuje veľké množstvo vitamínu C, draslíku a bioflavonoidov, ktoré spevňujú tkanivá a teda uvoľňujú toxíny. Vodu s citrónom pite vždy ráno a na lačno. Je to veľmi jednoduchá a cenovo prístupná forma podpory pečene.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *