Raňajky – hlavné jedlo dňa

blueberries-531209_640Dnes sú raňajky veľkou polemikou. Raňajkovať či neraňajkovať? A ak áno, tak čo? Ak sa na túto tematiku pozrieme z pohľadu zdravia, odpoveď je rozhodne áno. Raňajky by mali byť najdôležitejším pokrmom dňa. Telo sa zobúdza z JIN-ovej /meditatívnej, chladivej/ energie a potrebuje naštartovať do nového dňa. Káva určite nie je pre telo dostatočnou výživou a už vôbec nie s mliekom a cukrom. Ako by teda mali vyzerať vaše raňajky? Na čo si máte dávať pozor?

Základné zásady raňajkovania:

1.     raňajkujte každý deň

2.     raňajky by mali byť najdôležitejším jedlom dňa

3.     keďže ráno potrebujeme naštartovať trávenie a to najmä žalúdok, raňajky by nemali byť nikdy studené /žalúdok potrebuje teplú energiu/. Čím je vonku chladnejšie, tým teplejšie jedlo by ste mali raňajkovať.

4.     raňajkujte medzi 7.00 – 9.00 – v tomto čase má žalúdok orgánové hodiny

5.     doprajte si na jedenie čas, „nenahádžte“ jedlo do seba

6.     vyhýbajte sa extrémne JIN-ovým potravinám na raňajky, majú chladivú energiu – jogurty, surové ovocie, zeleninové šaláty a smoothies. Ak netrpíte žiadnymi ochoreniami z chladu /studené ruky a nohy, kĺbové bolesti, silná menštruácia, padanie vlasov, krvácanie ďasien a iné/, môžete si takéto „chladné“ raňajky dopriať v lete.

7.     pol hodinu pred jedlom a pol hodinu po jedle nepite žiadne tekutiny

Ako by mali vyzerať raňajky?

Ideálnou variantou sú celozrnné kaše. Celé zrno dodá telu energiu v podobe zložitých cukrov – energia sa bude uvoľňovať postupne, a vy preto nebudete rýchlo hladní. Nezamieňajte si však celé zrno za vločky! Vločky majú v sebe energiu vetra a pri ich tepelnej úprave nadobúdajú lepivú konzistenciu. Takáto forma je pre telo ťažšie stráviteľná. Preferujte vždy celé zrno. Vybrať si môžete z viacerých druhov – špaldová, ovsená, pšenová, pohánková, či kombinácia všetkých. Ak máte radi raňajky na sladko, vyskúšajte zrno povariť v ryžovom mlieku, dochutiť sušeným ovocím, škoricou, orieškami, prípadne posypať karobovou čokoládou. Tí, ktorí preferujú slané raňajky, pridajte si do zrna strukovinovú pomazánku, semiačka a zeleninu. Dostanete nie len chutné raňajky, ale aj výdatné a zdravé. Inšpiráciou môže byť pre vás napr. Ovsená kaša s humusom. Sladkú variantu raňajok by ste nemali mať častejšie ako 2-3-krát do týždňa. Sušené ovocie je síce najmenšie zlo z jednoduchých cukrov, no stále je to cukor.

Pozor na musli

Stali sa každodennou súčasťou raňajok nie len detí, ale aj dospelých. Na výber máte z obrovského množstva príchutí, tvarov, farieb. Rodičia po nich siahajú väčšinou z dôvodu, že predstavujú zdravšiu verziu pokrmu pre ich najmenších. Je tomu však skutočne tak? Prečítajte si viac v článku o cereáliách.

RADA NA ZÁVER: Ak nie ste zvyknutí raňajkovať, začnite s malou porciou. Telo si postupne zvykne a bude vám za to vďačné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *