Je dôležité používať prírodnú kozmetiku?

Je dôležité používať prírodnú kozmetiku? U mňa je odpoveď na túto otázku jednoznačná – áno. Tým, že je koža najvačším orgánom našeho tela a aj prostredníctvom nej vstrebávame množstvo dôležitých látok do neho, veľmi závisí na tom, z čoho si tieto látky bude naše telo brať. Z ropy? Z chemických konzervantov? Z ftalátov? Prosím nie. Z pohľadu čínskej medicíny máme na povrchu pokožky tzv. wei qi, t.j. ochrannú qi /energiu/. Tá by nás mala chrániť pred vonkajšími škodlivinami. My si však svojim životným štýlom túto ochrannú bariéru častokrát narušujeme. No a popri strave je jedným z hlavných narušiteľov práve aj nevhodne zvolená chemická kozmetika.

Nakoľko sa však ja nepovažujem ani náhodou za odborníka v tejto oblasti, oslovila som na to niekoho viac súceho. Ženu, ktorá tým žije. Ženu, ktorej hobby a vášeň sa stali jej prácou. Presne tak ako aj mne. Svoju prácu robí s otvoreným srdcom, pre ľudí a ich zdravie. Prečítajte si môj rozhovor s touto dámou, majiteľkou prírodnej kozmetiky Dulcia – Luckou Klebercovou.

Naše babky a staré mamy nepoužívali v minulosti skoro žiadnu pleťovú kozmetiku. Väčšinou si vystačili s obyčajným mydlom, prípadne s domácim olejom.  Čo sa zmenilo?

Myslím, že kozmetika nadobúda úplne nové rozmery. Dôvodom sú myslím hlavne trendy vyzerať krásne a mladistvo a byť v dobrej kondícii čo najdlhšie. Je pravda, že sa dožívame vyššieho veku a tým sa predlžuje aj náš aktívny a profesionálny život. Chceme aby náš vizuálny dojem bol čo najlepší. Naše babky používali kozmetiku síce rovnako na skrášlenie, ale nebol taký vonkajší tlak na to, aby sme „nestárli“. Skôr chceli mať príjemný pocit čistoty a zdravia. Myslím, že neriešili to či im pribudli vrásky, skôr si užívali tú svoju kratučkú chvíľku, kedy sa medzi svojimi povinnosťami mohli povenovať trošičku aj sebe.Kedže nepoužívali a ani celkovo nežili v takej „priemyselnej a chemickej“ dobe, ich koža mala zachovaných omnoho viac prirodzených vlastností. Preto toľko nepotrebovali. Človek je tak úžasné stvorenie, ktoré si vie poradiť…pokiaľ si ho sami nepokazíme…a rovnako je to aj s pokožkou.

Dnešná ponuka kozmetických výrobkov je nadštandardná a naozaj si už v nej nájde každí to svoje. Sú však dva základné tábory – prírodná kozmetika a kozmetika chemická. Prečo by sme mali preferovať tú prírodnú?

Prírodná kozmetika je nám prirodzená, fyziologická a dokáže ju naša pokožka krásne spracovať a prijať, zobrať z nej čo potrebuje, pričom nepoškodí naše zdravie. Koža je najväčší ľudský orgán a dokážeme cez ňu príjmať množstvo cenných látok, ktoré nevyživujú len našu kožu. Dostávaju sa hlbšie a tak krásne dokážu vyživovať našu bunku – základnú stavebnú jednotku. Naopak, ako koža vstrebáva cenné látky, rovnako vstrebáva aj tie škodlivé, ktoré sa v bežnej konvenčnej chemickej kozmetike žiaľ nachádzajú. Keď si predstavíme, že kozmetiku používame od svojich prvých dní a až po tie posledné…a to aj niekoľko krát denne… Je to skutočne obrovské množstvo čo naša koža vstrebáva a spracováva. Preto určite stojí za to, zamyslieť sa, čo sebe a svojim blízkym „ordinujeme“ v podobe kozmetiky.

Parabény, ftaláty, acrylamide, SLS… to sú všetko cudzie slová, ktorým mnohí ľudia nerozumejú, no pritom tvoria základ bežne kupovanej kozmetiky. Ako nám môžu tieto látky škodiť? Dokážu tieto prísady spôsobiť zdravotné problémy?

Tieto zložky už len na papieri  znejú strašidelne. Moja odpoveď je rozhodne áno. Sú to zložky, ktoré nepatria na kožu. A nepatria ani do odpadu, kam sa z nás dostávajú a nepatria vlastne vôbec nikam! Je už mnoho štúdií, ktoré potvrdzujú, že tieto a teda aj mnohé ďalšie zložky poškodzujú naše zdravie pri pravidelnom používaní. Mnohé vykazujú známky karcinogénnosti, sú veľmi alergizujúce a spôsobujú oslabenie imunity a prirodzenej ochrany schopnosti kože. Veľa ropných derivátov tvorí absolútny základ tejto kozmetiky, ktoré slúžia ako plniče. Drastické konzervačné látky zase slúžia na to, aby mohol byť výrobok celé roky na pulte v obchodoch až kým sa nedostane ku svojmu spotrebiteľovi. Výrobky putujú po celej zemeguli bez toho, aby sa s ním čokoľvek udialo a práve toto je pre bežnú kozmetiku základná požiadavka. Plus sa pridá nejaká vôňa a zmes silikónov a akrylátov, aby bol zabezpečený nejaký žiadaný pocit na pokožke a krém je hotový. A veru, ani cena nám nepomôže vybrať si z ponuky bežnej kozmetiky čo najlepšie. Koľko krát aj naozaj veľmi veľmi drahý krém nestojí skutočne za nič. Práve naopak. Mnoho lekárenských kozmetikých výrobkov obsahuje látky, ktoré pracujú na hormonálnej úrovni. To znamená, že príjmame cez našu pokožku ďalšie hormóny, resp. látky, ktoré narúšajú náš hormonálny systém.

Na čo všetko si máme dávať pozor pri výbere správnej kozmetiky? Stačí ak je na obale napísané BIO/EKO?

Dosť to samozrejme pomôže. Ale problémom je, že kým potravinárska legislatíva už dlhšie definuje pojem „biopotraviny“, v kozmetike nie je celosvetovo pojem „biokozmetika“ vymedzený. Používanie termínov ako je prírodná, organická či biokozmetika sa v jednotlivých krajinách líšia. Nie je neobvyklé, že sa prípravok nazve „prírodný“, napriek tomu, že obsahuje len absolútne nepatrné množstvo prírodnej zložky. Problém je, že zloženie na kozemetike je písané v tzv. INCI kóde. Nie je to ani anglické, ani latinské, je to kozmetický kód. A keď sa tomu skutočne nevenujete, tak bežný spotrebiteľ nemá takmer žiadnu šancu rozlúštiť, čo vlastne krémik obsahuje.  Zloženie sa udáva vzostupne od látky, ktorá má percentuálne najväčšie zloženie až po látku, ktorej je vo výrobku najmenej.

A ako je to so životným prostredím a klasickou kozmetikou?

Ako sme už hovorili, látky ktoré obsahuje bežná kozmetika sú často založené na silne syntetických zložkách, ktoré určite neprispievajú pozitívne na životné prostredie. Vačšina zložiek je ropného pôvodu a z kože sa veľmi ľahko dostávajú do vody. Následne do zeme. Alarmujúce sú hlavne opaľovacie prostriedky, resp. krémy s obsahom UV chemických filtrov. Tony týchto škodlivých filtrov sa ročne dostávajú do vôd, morí, kde zabíjajú prirodzenú faunu a flóru. Ročne odumrú tísíce korálov, práve kvôli plavcom, ktorí sú natretí týmito prostriedkami.

Ja ako výživový poradca vnímam silné prepojenie toho, čo sa odzrkadľuje na našej pleti práve so stravou a našim životným štýlom. Ako to vnímaš ty?

Vnímam to určite rovnako. Kozmetika má užasnú silu a schopnosť dopomôcť ku krásnej a zdravej pokožke. Ale hlavná je starostlivosť o ňu zvnútra. Životospráva je alfa omega krásnej, zdravej a aj mladistvej pokožky. Stretávame sa s mnohými kožnými problémami. Niektoré vyriešime pomocou našich krémikov, ale mnohé sa naozaj a trvalo vyriešia až zmenou životosprávy, výberom správneho jedla a ich kombinácií.

Vy ste sa rozhodli vytvoriť pred pár rokmi s kamarátkou prírodnú kozmetiku pod názvom Dulcia Natural. Čo vás k tomu viedlo?

Prírodnú kozmetiku som začala vyrábať, lebo som si pre seba a pre svoju rodinu nemala čo vybrať z ponuky dostupných kozmetických značiek. Tým, že máme hlbokú bylinkársku a mastičkársku rodinnú tradíciu, zloženie som si vedela prečítať a tak som nebola ochotná si nič kúpiť. My sme si v rodine vždy kozmetiku vyrábali, tak som naše skúsenosti postupne rozširovala, skúšala, neskôr študovala. Začínala som doma pre seba a svojich známych. Kedže spätné väzby boli úžasné a dopyt stále väčší a väčší… vytvorili sme oficiálnu kozmetickú značku 🙂

Ako by ste charakterizovali kozmetiku Dulcia Natural?  V čom je jej unikátnosť?

Dulcia natural je skutočne prírodná kozmetika, živá, čistá…láskavá. Robíme ju zo starostlivo spracovávaných surovín v bio kvalite, nenájdete u nás vodu. Základ našich krémikov je ružová vodička, ktorá blahodárne pôsobí na pokožku. Máme nadviazané úžasné spolupráce so špičkovými vývojovými laboratóriami, ktoré vyvíjajú a objavujú netradičné prírodné aktívne látky a práve tie naše receptúry pozdvihujú na profesionálnu a skutočne účinnú kozmetiku. Vyrábame ručne, v malých množstvách. Nekonzervujeme žiadnou chémiou, vyrábame z presvedčenia a z láskou. Pre nás nie je naša práca biznis, pre nás je to naplnenie sna. Pocit, že robíme niečo dobré, pekné a poctivé. A práve toto je to, čo nás ženie vpred a napĺňa aj náš život.

 

Na trhu je už dnes vďakabohu veľmi široká ponuka prírodnej kozmetiky. Buďte šetrní nie len k prírode, ale aj k sebe. Kozmetika Dulcia môže byť pre vás jedna z volieb. Pre mňa je určite voľbou číslo 1. Nie len pre samotné zloženie produktov, ale aj práve pre ľudí, ktorí za ňou stoja. A tí čo ma poznáte/čitate už dlhšie, viete že to hovorím preto, lebo to tak naozaj cítim. A pre nič iné.

 

 

 

 

Názor na “Je dôležité používať prírodnú kozmetiku?

  • 10. júla 2018 at 10:27
    Permalink

    Rozhovor dvoch krasnych zien, Dakujem za pomoc a zdielanie

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *