Ako uvariť džem bez cukru

Častokrát sa ma pýtate či sa dá uvariť džem bez cukru a ak áno, tak ako? Preto som sa rozhodla napísať vám to priamo sem 🙂

Prečo by som si vlastne mala variť džem bez cukru? No to je veľmi jednoduché! 🙂 Cukor predsa nie je zdravý. O tom ako vplýva cukor na naše telo, si prečítajte v článku Cukor – biely jed.

Takže, ÁNO, dá sa navariť džem bez cukru a je vynikajúci!!!! 🙂 No a ako na to? Varianty máme dve:

 

1. použijete arrowroot prášok

Arrowroot sa získava z rastliny Maranta trsťovitá a tento prášok sa bežne používa na zdravé, prírodné želírovanie či zahusťovanie. Je úplne bez chuti a môžete ho použite prakticky kdekoľvek. No a ako s nim pracovať?

Na tri šálky ovocia a 1 šálky vody idú 2 ČL arrowroot. Prášok arrowroot sa pridáva do varenia hneď od začiatku.

2. použijete riasu agar-agar

Prášok agar pochádza z červených morských rias a je veľmi bohatý na minerálne látky a kyselinu listovú. Bez problémov nahradí živočíšnu želatinu a veľmi dobre sa s ním aj pracuje. Správa sa ako rozpustná vláknina, čiže je veľmi prospešná pre náš črevný trakt. No a ako s nim urobiť džem?

Na 1kg ovocia potrebujete 6g agar-agar. Na rozdiel od arrowroot sa pridáva do varenia až úplne na konci. Vďaka tomu vám na konci krásne zhustne a bude mať vytúženú želatínovú konzistenciu. Ja osobne preferujem túto druhú variantu.

Ak by vám nestačila sladkosť ovocia, ako náhradu cukru môžete použiť stéviu, prípadne brezový cukor. Odporúčam však robiť úplne bez nich.

Názory na “Ako uvariť džem bez cukru

 • 2. januára 2019 at 15:34
  Permalink

  mate niekto rady a tipy, jako si doma spravit džem zo 100% ovocia, bez cukru? Alebo, kde ho kupit? Predpokládam, že su vhodne aj pre celiakov

  Reply
 • 19. januára 2019 at 19:15
  Permalink

  len keby sa to tak dlho nevarilo, pretože na to naozaj nemám čas 🙁 preto ho radšej kupujem v obchode. Vždy siahnem po džeme bez cukru a zo 100% ovocia

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *