Ako som sa dostala k joge

„Život je pohyb“, povedal Aristoteles a mal pravdu. Bez pohybu nie je život. Či v prírode alebo v ľudskom tele. Bez pohybu telo postupne zomiera.

Mala som to šťastie, že moji rodičia ma odmalička viedli k športu. Ako 3-ročnú ma postavili na lyže a ako 4-ročná som už brázdila kopce sama. V 6 rokoch som začala môj život s tancom v ľudovej škole umenia. Ľudovky ma sprevádzali ďalších 15 rokov, až som sa rozhodla zavesiť cvičky na klinec. Moja vášeň pre tanec však bola taká silná, že som sa k nemu musela vrátiť. Fascinovali ma viaceré druhy tanca, vyskúšala som street dance, či rôzne latino tance. Skončila som pri temperamentnej a zároveň bláznivej salse a pri romantickej bachate. Tanec mi vždy dával slobodu, radosť, vášeň. Dodnes tanec milujem a preto som si aj zaviedla do života každodenné meditácie v pohybe.

Okrem tanca a lyžovania som sa venovala rôznym iným športom. Nerobilo mi problém cvičiť každý deň, dokonca častokrát aj dvojfázovo (2-krát denne). Vždy som mala v sebe nezastaviteľnú energiu, v dnešnej dobe medicínou častokrát mylne označovanú ako hyperaktivitu.

IMG_5325aMoja mamina sa dlhé roky venovala jóge. Vždy mi o nej rozprávala, no na mňa to bolo príliš statické a pomalé. V mojom vtedajšom ponímaní skrátka nudné. Nakoľko som však vyrástla do výšok typických skôr pre mužov a hlavne veľmi nárazovo, prejavilo sa to na mojej chrbtici. Mala som pokrivenú panvu, skoliózu, jednu nohu kratšiu. A tak ma predsa len nahovorila jógu vyskúšať. Moja prvá skúsenosť s jógou bola jóga Iyengarova. Neverila som, ako náročné môže byť tak „nudné“ cvičenie. Bola som v nemom úžase. „Veď sa iba naťahujem, tak prečo ma to všetko tak bolí?“, pýtala som sa sama seba. Nakoľko som bola veľmi súťaživá a nepáčilo sa mi, že v niečom zaostávam, navštevovala som hodiny ďalej. Časom však prišli „dôležitejšie“ veci – párty, kamaráti, alkohol.. a tak som sa s jógou na pár rokov rozlúčila. Do života sa mi vrátila späť, keď som začala meniť svoj život od základov.

Zmena stravy nemenila len moje fyzické telo, ale aj duchovné. Začala som spomaľovať a vnímať svet okolo seba. A tak ma moja cesta za zdravím prirodzene pritiahla späť k jóge. Začala som navštevovať hodiny Power jógy, neskôr Hatha jógy. Na začiatku som ju vnímala iba ako fyzické cvičenie, fascinovalo ma, čo dokáže naše telo, do akých polôh sa dokážu majstri/učitelia poskladať. Čím viac som sa však jóge venovala, tým viac som ju začala vnímať ako duchovného učiteľa. Cvičila som každý deň, väčšinou ráno, aj večer. Začala som navštevovať rôzne kurzy, semináre, jógové festivaly a študovať jógu do väčších hĺbok. Do života mi prichádzali učitelia, ktorí mi odovzdávali svoje múdrosti. Jedného dňa som si povedala, že aj ja by som chcela byť na tom druhom konci a môcť šíriť toto poznanie ďalej. A tak sa aj stalo. Začala som precvičovať, stal sa zo mňa certifikovaný inštruktor Hatha jógy. Okrem Hatha jógy sa venujem aj Power jóge, Kundalini a Tantra jóge. Jóga je veda, ktorú môžete študovať celý život a i tak sa nenaučíte všetko. Milujem sledovať svojich študentov ako sa vyvíjajú, či po fyzickej alebo duševnej stránke.

Jóga mi priniesla do života obrovský pokoj, pokoru, vďačnosť a radosť. Dovolila mi sa zastaviť, spomaliť a začať vnímať svoje telo. Naučila ma byť prítomná, byť tu a teraz.