Fermentované potraviny

Máte radi zeleninu, no býva vám zima? Výbornou náhradou nielen v tomto období je fermentovaná zelenina. Fermentová zelenina je bohatým zdrojom priaznivých baktérií, enzýmov a vitamínov. Naučte sa ako správne takúto fermentáciu urobiť a aké sú jej výhody.

Fermentovaná zelenina – pickles

Surová fermentovaná zelenina sa konzumuje už tisícročia, avšak nikdy nebola, tak užitočná ako dnes. Fermentová zelenina je bohatým zdrojom priaznivých baktérií, enzýmov a vitamínov. Okrem toho vytvára zásadité prostredie v organizme. Fermentáciou zeleniny sa mení energia zeleniny z JIN na energiu JANG, čo je vhodné najmä pre ženy, ktorým býva často zima, prípadne mávajú studené ruky a nohy.

Výhody fermentovania

  • Surová fermentovaná zelenina pomáha obnoviť vnútorné prostredie v tele – ich priaznivá baktéria je náhradou za komerčné probiotické kultúry
  • Zlepšuje trávenie – enzýmy, ktoré sa nachádzajú vo fermentovanej zelenine pomáhajú tráviť aj ostatné potraviny
  • Potláčanie neprimeraných chutí – doma vyrobená fermentovaná zelenina je prevenciou prejedania sa a teda aj priberania na váhe
  • Ideálna potravina pre tehotné a dojčiace ženy – zaistí, že ich vnútorná mikroflóra má dostatok priaznivých baktérií, a tým udržiava ich imunitný systém dostatočné silný. Môže taktiež pomôcť zmierniť rannú nevoľnosť počas prvých mesiacov tehotenstva.
  • Silné detoxifikačné účinky na telo – tieto účinky môžu zo začiatku spôsobiť nadmernú plynatosť, ale po krátkej dobe sa trávenie a pravidelnosť upraví

Ako pripraviť fermentovanú zeleninu doma?

  1. Nastrúhať kapustu /alebo inú zeleninu/
  2. Do nastrúhanej zeleniny pridať morskú soľ alebo umeocot, takisto sa dá použiť jablkový ocot, prípadne v lete citrón
  3. Natesno ich naložiť do vzduchotesnej nádoby zo skla alebo nerezovej ocele
  4. Nechať pôsobiť pri izbovej teplote - dĺžka pôsobenia závisí od toho, aký druh pickles si chcete urobiť
  5. Po ukončení fermentácie treba zeleninu uskladniť v chladničke, kde vydrží aj niekoľko mesiacov

Rozlišujeme tri druhy pickles:

  1. jemný krátkodobý pickles – nakrájaná zelenina s umeoctom sa nechá voľne kvasiť po dobu 5 – 10 min. Je to veľmi rýchla forma prípravy, vhodná na denné konzumovanie.
  2. jangový pickles – zeleninu poliatu umeoctom zaťažíme miskou, prípadne na nú položíme drevenú dosku a na dosku kameň (typické pre kvasenú kapustu).
  3. plávajúci pickles - cesnak očistíme a nakrájame na plátky. V 3 dcl zaváracom pohári rozmiešame miso s vodou, vložíme nakrájaný cesnak, pohár jemne zavrieme a necháme kvasiť minimálne jeden týždeň až mesiac. Takto nakvasená zelenina podporí trávenie, posilní imunitný systém

Ako použiť fermentovanú zeleninu?

  • Konzumovať s jedlom bohatým na bielkoviny a škrob
  • Použiť vodu z fermentácie ako zálievku na šalát namiesto citrónovej šťavy alebo jablčného octu
  • Môže sa zamiešať do šalátu
  • Nikdy fermentovanú zeleninu nezohrievajte, pretože teplom sa ničia priaznivé baktérie a enzýmy
  • Ak sa táto zelenina nechá dlhšiu dobu pri izbovej teplote, baktérie sa začnú rýchlo rozmnožovať. Prejavuje sa to vytláčaním zeleniny z nádoby a bublaním. To znamená, že zelenina obsahuje dostatok priaznivej baktérie, ktorá je pripravená na upravenie črevnej mikroflóry.

Miso

Miso je fermentovaný výrobok zo sóje, ktorá je delikatesou z všestranných liečivých potravín na svete.  Svetlá farba, sladkastá chuť a krémová konzistencia sladkého bieleho misa podporuje jeho používanie v štýle americkej kuchyne. Na druhej strane slané a tmavé miso (sójové, jačmenné, ryžové) je výborné ako základ pre zimné varenie. Najlepšie použitie misa je do polievok - pridáme cca 3 min. pred ukončením varenia. Miso by sa nemalo dlho variť, aby sa nestratila jeho svieža chuť a nezničili sa cenné enzýmy  a mikroorganizmy.

Tempeh

Tempeh sa označuje ako kráľovna sóje. Ide o fermentovanú potravinu zo sóje, pôvodom z Indonézie. Vyrobený je z uvarenej, veľmi kvalitnej sóje, následne cielene kultivovaný kultúrou Rhizopus oryzao – plieseň. Existujú rozličné variácie: naturál, smažený, marinovaný, či údený, ktorým nepohrdnú ani muži. Je bohatým zdrojom na bielkoviny, vápnik, horčík, fosfor, železo, vitamíny radu B1 - B12 a kyselinu listovú. Má nízky obsah nasýtených tukov a bohatý na nenasýtené tuky. Tempeh je vhodný na varenie, dusenie, vyprážanie a pečenie. Možno ho použiť na  výrobu pomazánok, aj do šalátov.

Je výborný pre športovcov, robotníkov aj gurmánov. Osmažený údený tempeh nakrájaný na malé kocky plne nahradí chuťou údenú slaninku. Akurát váš organizmus nezaťaži, práve naopak, vyživí ho.

Vyskúšajtesi pripraviť aj Tempehové guličky.

Rada na záver

Zaveďte si fermentovanú zeleninu do stravy najmä v zimných mesiacoch. Je to rozhodne lepšia voľba ako surová zelenina, nakoľko vás svojou energiou zahreje.

Ďalšie články v kategórii

Strava

Káva - piť či nepiť?

Káva je v dnešných dňoch používaná ako hlavný stimulačný prostriedok. Kedysi to tak ale vôbec nebolo. Pila sa ako delikatesa, ako niečo veľmi výnimočné. Ľudia si skôr užívali jej chuť a vôňu, než jej povzbudivý účinok. A keďže jej negatíva výrazne predchádzajú jej pozitíva, odporúčam sa k týmto starým zvykom rozhodne vrátiť.

Kategória
Strava
14.3.2023
Čítať ďalej→

Dá sa v lete chrániť pred spálením stravou?

Áno, dá. A veľmi dobre. Slnečné lúče v lete sú, samozrejme, pre nás veľmi prospešné, zohrievajú najmä naše obličky. No z pohľadu energetického, má slniečko extrémne ohnivú, jangovú energiu. Keď si zoberieme oheň ako ho všetci poznáme, pre neho je najväčším strašiakom voda, pretože prináša so sebou opačnú polaritu, teda chlad. A takisto to funguje aj v našom tele. Čím viac chladivých potravín budeme konzumovať, tým rýchlejšie sa spálime. Keď sa spätne pozriem do svojej minulosti, tak nechcenú červenú pokožku som mala hlavne v období, keď som bola vitariánka. A tu je presne pes zakopaný.

Kategória
Strava
1.7.2022
Čítať ďalej→

Učím sa od najlepších
odovzdávam to najlepšie

Akreditovaný terapeut metódy Cesta
Conscious company ltd., UK
Inštruktor jogy 1. kvalifikačného stupňa
Európska jogová akadémia, SR
Terapeut tradičnej čínskej medicíny
Akadémia tradičnej čínskej medicíny
Plant-based nutrition certificate program graduate
T. Colin Campbell Center for Nutrition Studies, eCornell, USA
Môj hlad po poznaní je neutíchajúci. Okrem vyššie uvedených certifikovaných programov som absolvovala stovky kurzov v oblasti seba rozvoja a zdravia. A stále absolvujem. V minulosti som tiež pracovala vo farmaceutickom priemysle, kde som mala možnosť vzdelávať sa u viacerých uznávaných lekárov v oblasti gynekológie, urológie, imunológie a dermatológie. Svoje poznatky som následne odovzdávala na mnohých konferenciach a prednáškach pre odbornú verejnosť.
Systemické konštelácie
Počatie a gravidita v čínskej medicíne
Nutričné poradenstvo a výživa
Tantra a zdravá sexualiita
Telové odzbrojovanie
Master lover online course
Self cervix, Being a lover
Kurzy Yoni masáž, Lingam masáž, Yoni vajíčko
Kurzy Ženská ejakulácia, Ženský orgazmus, Bondage, Vaginálne mapovanie a odzbrojovanie
Trauma release
Zdravé varenie - Makrobiotika, vegánska, vegetariánska a raw strava, strava podľa 5 elementov
Alternatívne smery - homeopatia, ajurvéda, meditácie, fytoterapia, naturopatia, očistné metódy, smiechoterapia, muzikoterapia
Masážne terapie - Reflexná terapia, su-jok terapia, shiatsu
Biológia ľudského tela a anatómia
Ženské semináre
Pobyt v tme
Mindfullness, Osho meditácie
Samovzdelávanie